Врахування психологічних особливостей п’ятирічок під час виховання і навчання.

Фізичний розвиток. Усі органи і системи розвиваються й дозрівають неодночасно. У дітей добре розвинені великі м'язи. Дитина виконує складні фізичні рухи,але вона зовсім не готова до виконання дрібних,точних і координованих рухів пальців рук. Дуже важкі для неї статичні навантаження. Тому неправильна поза може призвести до викривлення хребта.

Вивчення функціональної зрілості мозку показало,що діти вже готові до сприйняття й опрацювання інформації. Слово може спрямувати увагу дитини на визначений об’єкт і його властивості. Довільна увага дітей нестабільна, якщо з'являється щось цікаве,то увага переключається на нього.

Психічний розвиток. Для дітей дуже характерні висока рухливість і висока емоційність. Спроба довго утримувати увагу безуспішна,тому що високе виснаження нервових клітин кори головного мозку, мала стійкість уваги, емоційність і швидке так зване «охоронне гальмування» спричиняють відволікання вже через 10-15 хв. після початку роботи.

Пам'ять.  Довільна. Дитина досить добре запам'ятовує події, факти, вірші особливо важливі для неї, яскраво позитивно чи негативно емоційно забарвлені. При цьому переказати буквально їй набагато простіше, ніж розповісти своїми словами.

Тип мислення. В цьому віці наочно-образний, тобто аналізуючи події, явища, діти спираються на реальні події, а висновки роблять, схоплюючи якусь окрему зовнішню ознаку. Т ому в розповіді переважають наочні зображення й описи.

Особистісний розвиток.      Залежить від соціальних умов, середовища, в якому зростає дитина, від соціального благополуччя, оточення. Творчість малюка у грі, творче ставлення до визначених завдань є одним із показників становлення особистості. Самосвідомість дітей найбільш яскраво виражається в самооцінці. Це те , як дитина оцінює себе, свої риси, свої успіхи і невдачі. Авторитет дорослого дуже значний. Своїх однолітків дитина оцінює так, як оцінює їх дорослий. Дитина може передбачати реакцію дорослих (вона знає, що з ким можна). Отже, необхідно погодити вимоги, щоб дитина знала, чого від неї хочуть, і не змінювати їх часто. Занижена самооцінка найчастіше формується в дітей,у спіхи яких не задовольняють дорослих, що об’єктивно не визначили можливості дитини, вимагають від неї більшого, ніж вона може.

Комунікативність.  Щодо уявлень дитини про себе - ця сфера розвитку є основною в цьому віці. Малюкові життєво необхідне позитивне ставлення до нього з боку інших. Це раннє почуття називається почуттям базової довіри. Якщо в дитини не виникає довіри до світу, її розвиток спотворюється і набуває несприятливих форм, які потім важко виправити.

Відповідальність.  Передумови закладаються саме до кінця дошкільництва й потребують допомоги вихователя для їхнього розвитку. При цьому поширеною педагогічною помилкою є ототожнення відповідальності з дисципліною. Однак саме з відповідальності, а не з дисциплінованості формується усвідомлення дитиною себе, як особистості - вільної й відповідальної.